4. 2. 2025

Dlouhých 20 let máme uzákoněn rovný přístup ke vzdělávání pro každého, ale dosud nemají školky a školy výtahy. Stačí, že si dítě zlomí při zimních radovánkách nohu a zůstává několik týdnů doma jen proto, že jeho škola nemá výtah, o pohybově omezených a hendikepovaných žácích, pracujících a návštěvnících instituce nemluvě. Školka, kam před lety docházela naše dcera, dosud nemá těsnící okna.

Školní jídelna její základní školy s více jak 500 žáky vykazuje mimořádně vysokou hladinu hluku, neboť nemá odhlučnění, je v ní však nejstarší školní kuchyně nevyhovující standardům současné gastronomie. Prostory pro sportovní vyžití žáků i dospělých jsou přetížené a finance chybí také na reprezentaci úspěšných. Není dostatek hřišť pro náctileté, nejsou ani školní zahrady s altánky a přívětivá zákoutí. Z mnoha důvodů proto budeme žádat navýšení investic do městských škol a školek i o větší podporu menších sportovních oddílů. Kdo se pohybuje pěšky, ví o kvalitě povrchů a bezbariérovosti dost, někde se dosud čeká na opravu chodníku (v Olbrachtově už od r. 1994 či déle!) nebo na bezbariérový přístup do veřejných budov a dalších institucí.

Chodník vedle domova pro seniory v Olbrachtově ulici je jediný, kde se chodci mohou pohybovat mimo silnici. Od 90. let se občané snaží o nápravu – a stále marně.

Několikrát jsem vyzývala k zřízení Re-use centra, kde lze odložit nepotřebné, ale funkční vybavení a zařízení domácnosti od praček po drobný nábytek či každodenní vybavení. Na projekt byly státem vypisovány dotace, ale dosud ve městě tato velmi užitečná služba chybí. Jistě by ji využili samoživitelé či finančně strádající obyvatelé.

Kde na ta všechna zlepšení vzít? Otevřená a transparentní výběrová řízení by významně snížila cenu stavebních prací nebo městských a jiných služeb. Město nemusí platit politikům za jejich četné funkce v městských firmách a nepotřebujeme tolik komisí a výborů, kde jsou předsedové s místopředsedy placeni tisícovými částkami každý měsíc, ač hmatatelné výstupy nikdo nemá velké šance zaznamenat – chybí zveřejněné zápisy třeba proto, že nejspíš žádné ani nevznikají. Rozhodně je kde ušetřit, řádný hospodář si poradit umí. Je to však i zájem odpovědných představitelů města?!

 „Reprezentativní“ toalety pro návštěvníky v rozpadajícím se Domě kultury. Jak to asi vypadá v těch městských objektech, kam široká veřejnost nechodí?!

Náměstek Ostravy a Genderman roku 2024 Zbyněk Pražák zajistil na toaletách jejich základních škol hygienické pomůcky děvčatům, aby nemeškaly docházku kvůli menstruaci. Vstřícný krok bychom uvítali i v Mladé Boleslavi.

Pro Boleslavan 2025/02 Jana Krumpholcová