
20. 2. 2025
Problémy s dopravou mě trápí, proto jsem se snažil několik svých podnětů na zvýšení bezpečnosti dopravy automobily, a také na podporu bezpečné dopravy po městě chůzí, navrhnout dopravnímu odboru magistrátu města. Jak jsem dopadl?
Na podatelnu jsem písemnou formou návrhy podal 29. září 2024 a nic se nedělo. Ani když uplynuly zákonné lhůty na vyřízení, byl jsem však trpělivý. Trpělivost mi došla v prosinci, kdy jsem na zastupitelstvu interpeloval, proč na mé podněty nikdo nereaguje. V lednu (4. 1. 2025) po více než třech měsících od písemného podání a měsíc po urgenci na zastupitelstvu se ozval vedoucí odboru dopravy a telefonoval mi, zda bych písemné podání nemohl zaslat znovu. Přišlo mi to zvláštní, že se oficiálně, přes podatelnu, písemně vznesená žádost ztratí, ale udělal jsem 8.1., o co jsem byl požádán. A co se nestalo? Po čtyřech měsících od původního dopisu jsem se dočkal a 30.1. jsem dostal e-mail s reakcí na mé podněty na celých třech stranách textu. Schválně jsem nepodával podnět jako zastupitel formou interpelace (ty bývají vyřízeny do příštího zasedání), ale jako občan. Ten si na odpověď počká. Způsob práce s podněty občanů na některých odborech magistrátu by zřejmě stál za samostatný průzkum a okomentování. Možná, že snaha změnit něco v Mladé Boleslavi je, jak se ukazuje na tomto případě, „běh na dlouhou trať“, a tak nejen nám, chodcům, nezbývá než být vytrvalí a nevzdávat se.
Co jsem se dozvěděl? Za prvé jsem chtěl vědět, proč se v některých částech jednosměrných ulic (konkrétně Čechově) neparkuje vpravo, ale vlevo. Odpověď začíná větou: “V dotčené lokalitě je velká absence parkovacích míst pro rezidenty.“ Ale přesunem aut na druhou stranu ulice snad žádná místa neubudou? Nerozumím odpovědi. Nicméně na jejím konci jsem se dočkal slibu, že po přechodné regulaci dopravy, v souvislosti se stavbou na třídě V. Klementa, zde dopravní odbor provede regulaci.
Za druhé jsem upozorňoval na nepřehledný výjezd z ulice Čechovy na Havlíčkovu a dostal jsem tuto odpověď: „Na předmětnou křižovatku bude umístěno nové zrcadlo v maximálním provedení. Na jaře provedeme Vodorovné dopravní značení na ul. Havlíčkova za účelem zlepšení rozhledových podmínek.“ Výborně, těším se.
Za třetí jsem chtěl zlepšit bezpečnost přecházejících chodců na křižovatce „U Měšťáků“, kteří mají zelenou současně s odbočujícími automobily a hrozí zde střety (byl jsem již několika nebezpečných situací svědkem). Opět si dovolím ocitovat důležitou část z odpovědi: „Tyto přechody jsou nastaveny zcela správně a plně zohledňují velké zatížení dopravou a zároveň potřeby chodců. Bohužel ale nemůžeme ovlivnit, že některými řidiči není dodržováno ustanovení o odbočování vpravo ve smyslu souběžného chodeckého přechodu. (…) V průběhu letošního roku bude probíhat projekt, který se zaměří na zlepšení bezpečnosti a plynulosti dopravy v celém městě a všechny problémy na těchto křižovatkách, které jste popisoval, budou v rámci projektu vyřešeny.“ Jakým způsobem bude zvýšena bezpečnost chodců, ale není nijak specifikováno. Takže se nejspíše nic nezmění.
A nakonec, za čtvrté jsem se ptal na smysl tlačítek pro chodce, které jejich pohyb po městě omezují a jinou dopravu nijak neurychlují a osobně je pokládám z hlediska dopravy chůzí za diskriminační vzhledem k jiným účastníkům dopravy. O vysvětlení z odboru dopravy magistrátu se rád podělím: „K chodeckým tlačítkům. Ta jsou používána z toho důvodu, aby bylo možné detekovat všechny účastníky silničního provozu, tzn. i chodce (vozidla jsou detekována prostřednictvím videokamer nebo indukčních smyček) a v případě, že na ně není nárok – požadavek, je možné „ušetřený“ čas využít právě pro ostatní účastníky silničního provozu, tam kde je to aktuálně nejvíce třeba a tím eliminovat tvorbu kolon. Dále je možno zajistit preferování vozidel městské hromadné dopravy, apod – využití tzv. principu dynamického řízení SSZ.“ Nevím, jak odpovědi rozumíte vy, ale mě nepřesvědčila, že toto opatření urychluje dopravu po městě, a to nejen chodcům. Tak bych měl být rád, že jsem detekován, to mi hodně pomůže.
Závěrem bych chtěl poděkovat za poměrně obsažná vysvětlení, kterých jsem se nakonec dočkal. Budu se těšit na slíbená opatření zvyšující komfort a bezpečnost automobilové dopravy a můžete sledovat jejich realizaci slíbenou na letošní jaro se mnou. Pokud jde o preferenci chodců a jejich bezpečnost, jako účastníků dopravy, spokojený už být nemohu. Dobrou zprávou je informace, že společnost Městské parkovací domy Mladá Boleslav připravuje projekt dopravy v klidu, který si určitě vyžádám a zde ho pro vás okomentuji.
Jedno z řady problematických míst: zde jsou chodci a cyklisté „vypuštěni“ na dálniční přivaděč. Škoda, že cyklostezky ne úplně ojediněle končí tím, že vás dovedou na frekventované místo, které pak nebezpečně překonáváte. Zabývá se někdo zvýšením bezpečnosti na těchto neuralgických bodech?
Radek Kotlaba, Radek.Kotlaba@seznam.cz